Kauno bendruomenių centrų asociacija

Policijos komisariatas informuoja

konferencijos metu buvo pristatyta Kauno miesto mokyklų 8-10 klasių moksleiviams skirta policijos prevencinė programa „Netylėk, o padėk sau ir draugui“, nukreipta prieš nepilnamečių smurtą mokyklose. Programą parengė Kauno apskrities VPK Prevencijos skyrius, finansavimą jos įgyvendinimui skyrė Policijos departamentas prie LR vidaus reikalų ministerijos.

 

Pasak Kauno apskrities VPK Prevencijos skyriaus viršininko Taurio Stauskio, pastaruoju metu pareigūnams, pedagogams ir ir kitų suinteresuotų tarnybų darbuotojams didelį susirūpinimą kelia vis agresyvesnis, neretai peraugantis į smurtą paauglių elgesys. Pareigūnai pastebi, kad agresija įgauna vis žiauresnes formas, dažnai tampa lemtingu įvykiu, kainuojančiu netgi žmonių gyvybes. Psichologai teigia, kad paauglys agresyviai elgiasi tuomet, kai jaučiasi nesaugus, nori įbauginti kitą, kai negauna to, ko labai reikia ar trokšta. Taip elgiasi, norėdami apsaugoti save, įsitvirtinti, siekti pripažinimo, įvertinimo. Agresyvumas randasi ir iš ankstesnės patirties, t.y. nesaugios, visiškai neprognozuojamos ar agresyvios aplinkos, nesaugių ar smurtinių santykių su vaiką globojusiais asmenimis.

 

Vienas iš efektyviausių būdų kovojant su agresyviais paaugliais - nuoširdus domėjimasis jais ir visiškai sąžiningas bendravimas. Policijos pareigūnai, siekdami ištrinti tylos barjerą tarp pareigūno ir paauglio, parengė programą, kuri ne tik formuos jų teisinę sąmonę, skaitins kurti saugią ir sveiką aplinką paauglių tarpe, bet ir, svarbiausia, ragins paauglius atvirai ir nuoširdžiai bendrauti su pareigūnais, iš kurių jis gaus atsakymus į rūpimus klausimus, galės atvirai pasikalbėti apie tai, kas jam atsitiko.

 

Mokyklose pareigūnai moksleiviams rengs paskaitas – diskusijas, rodys Kauno m. VPK Prevencijos skyriaus užsakymu sukurtą filmą „Kalbėk, netylėk ir pasakok“ apie tyčiojimosi reiškinį tarp jaunuolių, jo paplitimą, kovos būdus. Viešosios policijos pareigūnai dirbs su moksleivių grupėmis, suteikdami jiems elementarias teisines žinias apie tai, kaip elgtis, jei užgaulioja; kaip išvengti smurto ir kokia gresia teisinė atsakomybė už smurtinius nusikaltimus; į kurias institucijas galima kreiptis nelaimės atveju ar iškilus pavojui.

 

Programoje „Netylėk, o padėk sau ir draugui“ dalyvauja 35 Kauno miesto bendrojo lavinimo mokyklų komandos, sudarytos iš dešimties 8-10 klasių mokinių. Moksleiviams bus surengtas konkursas, kurio metu komandos turės sukurti mini vaidinimą iš savo patirties „Draugiška, saugi ir sveika mano klasė“ apie smurtą tarp paauglių. Vaidinimo pabaigoje bus privalu pateikti situacijos sprendimo būdą.

 

Pasak spaudos konferencijoje dalyvavusios Kauno m. savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros departamento Švietimo ir ugdymo skyriaus vyriausios specialistės Lydijos Merfeldienės, šiais metais Lietuvos Vyriausybės patvirtintoje „Nacionalinėje smurto prie vaikus prevencijos ir pagalbos vaikams programoje“ numatyta daug prevencinių priemonių, kurioje vienu iš svarbiausių įgyvendinimo kriterijų įvardijamas būtent tarpintitucinis bendradarbiavimas. Policijos pareigūnai nuolat bendradarbiauja ne tik su moksleiviais, beti ir konsultuoja socialinius pedagogus, psichologus, klasių auklėtojus, bet minima programa ypatinga tuo, kad vaikai patys prabils ir įvardys savo skaudulius, pasiūlydami savo sprendimo būdus.

 

Moksleivių poziciją atstovavęs „Varpo“ gimnazijos dvyliktokas Andrius Juozapaitis atkreipė dėmesį į tai, kad jam yra tekę būti ir aukos, ir skriaudėjo, ir stebėtojo vaidmenyje. Bendraudamas su savo bendraamžiais jis pastebėjo, kad suaugusiems atrodančios efektyvios priemonės, pvz. mokyklose dirbantys socialiniai darbuotojai ir psichologai moksleivių tarpe nėra populiarūs. Retas kuris į juos kreipiasi pagalbos pats, nebent smurto faktai peržengia visas ribas ir tampa visiems akivaizdūs. A.Juozapaitis akcentavo, kad moksleivius nustebino neįprasta ir nauja policijos pareigūnų bendravimo su moksleiviais forma, kuri galbūt ateityje iš tikrųjų paskatins moksleivius atviriau atskleisti savo gyvenimo užkulisius suaugusiems ar patiems rasti efektyvesnius būdus, kaip kovoti su smurtu tarp paauglių.

 

                      Statistikos duomenimis, per 2008 m. pirmąjį pusmetį Kauno mieste vaikai padarė 247 nusikalstamas veikas (pagal užbaigtus ikiteisminius tyrimus), iš jų 226 nusikaltimus, 20 baudžiamųjų nusižengimų. Palyginus su praėjusiais metais, vaikų padarytų nusikalstamų veikų skaičius padidėjo 40 atvejų arba 19,3 proc.

                      Nusikalstamas veikas padarė 207 vaikai. Analizė rodo, kad dažniau nusikalsta 16-18 amžiaus vaikai bei bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai. Iš 207 nusikaltusių vaikų 128 buvo 16-18 metų amžiaus, 79 – 14-16 metų amžiaus, 121 – bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai, 44 – kitų mokyklų, 35 – nedirbantys ir nesimokantys.

                      Per pirmąjį pusmetį į policijos įstaigas buvo pristatyti 788 vaikai, iš kurių 355 buvo padarę administracinės teisės pažeidimus.

                      Už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams administracinėn atsakomybėn patraukta 460 tėvų. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad išvykdami dirbti į užsienį, tėvai vaikus palieka seneliams, kurie nesugeba užtikrinti reikiamos vaikų priežiūros.

2008-10-22

Visos naujienos

© 2011-2025 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple