Bendruomenių atstovų viešnagė Lipės apskrityje
Lapkričio 11-14 dienomis bendruomenių centrų atstovai lankėsi Vokietijos Lipės apskrities miestuose ir susipažino su atliekų tvarkymu, komunaliniu ūkiu, pastatų renovacija ir šilumos bei elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Išvyką organizavo Kauno m. savivaldybės Savivaldos ir bendruomenių plėtojimo komiteto pirmininkas G. Žukauskas ir sav. Tarptautinių ryšių ir protokolo skyriaus vadovas R. Šmitas.
Išvykos tikslas - supažindinti bendruomenių centrų atstovus, besidominčius energijos gamyba ir atliekų tvarkymu Vokietijoje. Grupėje buvo BC "Žaliasis Ąžuolynas", "Amalės" bendruomenės, A. Šančių, Panemunės BC ir KBCA atstovai, Kauno m. sav. Energetikos sk. vedėjo pavaduotojas S. Meškauskas.
Išvykos metu aplankėme vieną saugiausių ir pažangiausių Vokietijoje Biletfeldo atliekų deginimo gamyklą, Lemgo miesto savivaldybės įmonėje, kuri tvarko ir prižiūri miesto elektros, šilumos, vandentiekio, nuotėkų, šiukšlių ir atliekų tvarkymo ūkį bei rūpinasi kitais miesto komunalinio tvarkymo klausimais, apžiūrėjome Detmoldo Dietrich-Bonhoeffer und Felix-Fechenbach koledžą, kurio pastatas yra puikiausias pasyvaus namo pavyzdys, Detmoldo statybos firmoje, kuri renovuoja daugiabučius namus ir apsilankėme Wendlinghausen pilyje ir šalia jos esančiuose saulės kolektorių parke ir biomasės dujų gamybos gamykloje. Wendlinghauseno pilies šeimininkas yra prisiekęs elektromobilių ir įvairių išradimų entuziastas, tad grupės dalyviai patys išbandė elektromibilius ir dviratį. Čia ypač visus sudomino saulės kolektorių jėgainė, kurioje į visus klausimus šeimininkas, nekreipdamas dėmesio į orą, atsakinėjo su didžiausiu noru ir smulkiai aiškino apie įrengimus, jų privalumus ir trūkumus. Jėgainė užima 5 ha žemės, jos elektrinis galingumas 35 MW, ji aprūpina elektra kaimelį ir parduodama valstybei.
Vokietijos Lipės apskritis 40,8 proc. (kai kuriuose miesteliuose - iki 70 ir daugiau proc) elektros ir šilumos gamina iš atsinaujinančių šaltinių ir tokiu būdu miestai stengiasi atsiriboti nuo monopolinių šilumos ir elektros energiją tiekiančių įmonių, t. t. ir iš Rusijos tiekiamų dujų panaudojimo. Visas miestų komunalinis ūkis yra sutelktas miestų savivaldybių rankose ir statant naujus objektus, atsižvelgiama į miesto gyventojų (bendruomenių) nuomonę. Biletfeldo atliekų deginimo gamyklai atliekos tiekiamos iš miestų ir miestelių, išsidėsčiųsių 100 km spinduliu, per metus sudeginama 400 tūkst tonų atliekų. Didžiausias dėmesys skiriamas dūmų išvalymui, kuris yra trijų laipsnių, todėl išmetamų dujų sudėtyje arba visiškai nėra kenksmingų dalelių, arba dešimtis kartų ir daugiau mažesnės koncentracijos už nustatytus išmetamų dujų reikalavimus. Gamyklos darbuotojai didžiuojasi, kad vieno kamino aikštelėje, prie pat išmetimo angos, susisuko lizdą sakalų porelė ir kasmet išperi jauniklius. Atliekų deginimo gamykla aprūpina Biletfeldą šiluma ir elektra, gautas šlakas naudojamas kelių dangoms. Gamykla palaiko glaudžius santykius su miesto valdžia, gyventojams organizuojamos ekskursijos ir nuolat informuojama apie išmetamų dujų sudėtį. Statant atliekų deginimo gamyklas, Vokietijoje didelės lėšos skiriamos aiškinamajam ir konsultaciniam darbui su gyventojais, savivaldybėse dirba konsultantų grupės. Tokiu būdu pasiekta, kad gyventojai supranta ir palaiko tokio tipo gamyklų statybą.
Vokietija iki 2020 yra numačiusi visiškai atsisakyti atominės energetikos ir pilnai pereiti prie šilumos ir elektros gamybos iš atsinaujinančių energijos šaltinių: vėjo ir saulės jėgainių bei biodujų iš biomasės, medienos granulių gamybos ir jų panaudojimo šildymui iš vietinių miestelių katilinių. Biomasę tiekia ūkininkai pagal sutartis.
Detmoldo sporto koledže grupė susitiko su pastatą projektavusiu architektu ir ekskursijos metu buvo supažindinta su visais pasyvaus namo privalumais. Pasyvus namas - tai ypač mažai energijos reikalaujantis namas, svarbiausia pasyvaus namo idėja yra siekis sumažinti pastato energijos poreikį ir tuo pat metu išsaugoti tinkamą, komfortabilų mikroklimatą jo viduje. Šiluma yra užtikrinama ventiliacijos ir rekuperacine šilumos tiekimo sistema. Vokietija yra pasyvių namų statybos pradininkė, joje pasyvių namų statyba vyksta pagal griežtus reikalavimus ir sertifikuojama. Iš tiesų pastate nėra įprastų rozečių ir jungiklių - veikia foto ir judesio elementai, oro temperatūrą reguliuoja atitinkami oro davikliai. Netgi tualetuose ir dušuose veikia davikliai, kurie įjungia ir išjungia vandenį ir reguliuoja temperatūrą.
Grįžome namo pilni įspūdžių ir noro papasakoti apie tai bendruomenėms, kai kurie pamatyti pavyzdžiai pakeitė nuomonę, kai kurie sustiprino įsitikinimą, kad esant gerai sutvarkytai įstatymų sistemai, laikantis griežtų statybos ir technologinių reikalavimų, įmanoma pasiekti tokių rezultatų, kad pvz. atliekų perdirbimas, tampa ne tik nekenksmingas, bet ir aprūpina miestą pigia šiluma bei elektra.
Kelionės metu mus lydėjo Lipės apskrities vadovai ir darbuotojai, kuriems labai dėkingi už organizuotas pažintines išvykas. Grupės vardu dėkojame mūsų vadovams R. Šmitui, kuris kantriai vertė mūsų klausimus, ir G. Žukauskui už organizuotą išvyką.
2012-11-18
Visos naujienos