Kauno bendruomenių centrų asociacija

Įspūdžiai iš Rusijos. Susitikimas su prof. I. Leliūgiene

Lapkričio 27 d. į įvyko asociacijos posėdis - susitikimas su profesore Irena Leliūgiene, kuri ką tik išleido naują savo knygą apie bendruomenes "Socioedukacinis darbas bendruomenėse" ir neseniai grįžo iš Rusijos miesto Kirovo, kuriame susipažino su Vietos (teritorijos) bendruomenine savivalda. 
Knygoje "Socioedukacinis darbas bendruomenėse" prof. I. Leliūgienė apibendrino ir aprašė paskutiniuosius savo tyrimus bendruomenėse ir nustatė apmokamo profesionalaus bendruomenės vadybininko būtinumą bendruomenių organizacijose. Knygoje yra gausu užsienio šalių bendruomenių patirties pavyzdžių, nagrinėjamas bendruomenių veiklos vietos socialinėse, kultūrinėse, aplinkosauginėse ir kt srityse. Knygoje pabrėžiamas atskiro etatinio bendruomenės vadybininko būtinumas vietos bendruomenėse. Toks vadybininkas konsultuotų įvairiais klausimais, vykdytų socialines, edukacines, organizacines ir kt funkcijas, kurių negali užyikrinti vietos bendruomenių lyderiai. Tokius vadybininkus galėtų ruošti ir mūsų universitetai, nes plečiantis bendruomeniniam judėjimui, atsiranda profesionalių vadybininkų poreikis. Nors knyga "Socioedukacinis darbas bendruomenėse" daugiau mokomojo pobūdžio, tačiau ją paskaityti pravartu kiekvienam BC pirmininkui, ji parašyta lengvai suprantama kalba.
Antroji susitikimo dalis buvo skirta prof. I. Leliūgienės įspūdžiams iš Rusijos. I. Leliūgienė ten dalyvavo Kirovo miesto mero kvietimu, skaitė paskaitas apie mūsų bendruomenes ir jų veiklą. Viešnagės metu ji labai domėjosi Rusijos bendruomenių padėtimi. Nors Rusijoje daugiau figūruoja NVO, tačiau pastaruoju metu pradėjo plisti vadinamoji Vietos (teritorijos) bendruomeninė savivalda (TOC). Ji prasidėjo nuo kaiminystės, kiemo, laiptinių, daugiabučių namų kiemelių, vaikų ir sporto aikštelių tvarkymo bei architektūrinių paminklų atstatymo ir restauravimo. Šiuo metu judėjimas apima teritorijos, kultūrinę - saviveiklinę ir paminklosauginę (nukreipta į architektūrinių pastatų, ypač cerkvių atstatymą) kryptis. Dalyvaujant šioje veikloje, rašomi projektai finansavimui iš miesto biudžeto gauti. Kirovo miestas Vietos bendruomeninės savivaldos pasiekimais yra pirmaujantis Rusijoje, jais domisi kiti miestai ir užsieniečiai. Ši sistema labai primena mūsų vietos bendruomenių savivaldą, kurioje veikia NVO, namų bendrijos ir verslo struktūros.
Iliustruodama savo pasakojimą prof. I. Leliūgienė parodė dokumentinį filmą ir skaidres.
Susitikimas baigėsi sutarimu, kad pakviesime profesorę dar vienam pokalbiui apie pasaulio bendruomenių naujienas iš Niujorko ir Stokholmo IFC konferencijų.  

2012-11-28

Visos naujienos

© 2011-2025 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple