Kauno bendruomenių centrų asociacija

Konferencija "Universalūs daugiafunkciai centrai: kūrimas ir plėtros galimybės"

Vasario 5 d. Švietimo ir mokslo ministerijos ir Ugdymo plėtotės centras Vilniuje organizavo konferenciją "Universalūs daugiafunkciai centrai: kūrimas ir plėtros galimybės", kurioje aptarta universalių daugiafunkcinių centrų kūrimosi patirtis Lietuvos kaimo bendruomenėse. Šie centrai steigiami pagal ES lėšomis finansuojamą Ugdymo plėtotės centro projektą "Mokymosi visą gyvenim galimybių plėtra kaimo vietovėse (II etapas), SFMIS VP1-2.3.- ŠMM-03-V-02-002.

Konferencijoje  apie tarpžinybinio bendradarbiavimo svarbą, sprendžiant vietos bendruomenių aktualius klausimus, kalbėjo SADM Šeimos ir bendruomenių departamento Bendruomenių reikalų skyriaus vedėjas A. Kučikas. Apie daugiafunkcinius centrus Lietuvoje, jų steigimosi galimybes, prielaidas ir perspektyvas papasakojo ŠMM ikimokyklinio ir pradinio ugdymo kyriaus vedėja G. Šeibokienė. Labai įdomiai apie susibūrusių į Architektūros fondą jaunųjų architektų bendruomenės veiklos patirtį ir praktinius bendruomenės įtraukimo būdus papasakojo fondo atstovė S. Šlepikaitė.
Apie patį projektą "Mokymosi visą gyvenimą galimybių plėtra kaimo vietovėse: nuo situacijos analizės - universalių daugiafunkcių centrų tinklo link" pasakojo projekto vadovė G. Tumosaitė. 
Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų teigimu, daugiafunkcinių centrų atliekamų funkcijų apimtį ir tikslines grupes nustato vietos savivaldos institucijos, įvertinusios vietos bendruomenės poreikius. Pati bendruomenė turi žinoti, kokius tos vietos poreikius centrai tenkins. Vis dėl to galutinį sprendimą dėl daugiafunkcinio centro steigimo priima ne bendruomenės, o Regionų plėtros tarybos, rajonų savivaldybės, kurios ir teikė projektus. Be to, nors 2007-2013 m. ES struktūriniai fondai padengia didžiąją lėšų, skirtų projektų įgyvendinimui, dalį, savivaldybės turi skirti 15 proc. nuosavų lėšų. Projekto vykdymo metu aplankyta 15 savivaldybių, kuriose aiškintąsi, kokius poreikius tenkina šie centrai, kokios jų perspektyvos, kokios veiklos numatytos ateityje, etatų klausimas, finansavimo ir išlaikymo klausimai, vietos kaimo bendruomenių vieta šiuose centruose, perspektyvos ir kt. Dabartiniu metu pagal projektų vykdymo reikalavimus, juose turi būti ikimokyklinio, pradinio mokyklinio amžiaus arba suaugusių neformalaus ugdymo paslaugos. Tačiau įvykdžius projektą ir pradėjus centrui veikti, pasidarė neaiški daugiafunkcinių centrų teisinė padėtis, yra tarpžinybinių nesutarimų. Dabar Lietuvoje pilnai veikiantys yra 26 centrai, 14 iš jų įsisteigė be projektinių lėšų pagalbos, likusieji įsteigti ES lėšomis, vykdant šį projektą.
Užimtumo ir švietimo centrų kaimuose kūrimui pagal Švietimo ir mokslo ministerijos programą „Universalių daugiafunkcinių centrų kaimo vietovėse steigimas“ numatyta net 87,8 mln. litų, apie 13 mln. Lt turėjo dengti savivaldybės.
Po pranešimų dalyviai pasisikirstė į tris darbo grupes, kuriose nagrinėjo daugiafunkcinių centrų galimus modelius, jų įvairovę, tinkamo pasirinkimo vietas, perspektyvias veiklas centruose, vietos bendruomenių poreikius, jų vaidmenį daugiafunkcinio centro veikloje ir daugiafunkcinio centro veiklos principus ir jų kuriamą pridėtinę vertę.
Konferencijoje iš KBCA dalyvavo pirmininkas R. Navickas ir administratorė M. Bindokaitė, Vilniaus asociacijos nariai D. Jokubėnienė ir R. Micka. Buvo iškelti klausimai ir apie miesto bendruomenių organizacijų bendruomenių namus ir steigimą pagal atitinkamas programas ateityje. Pažadėta ateityje atsižvelgti ir į miesto bendruomenių namų rėmimą.




2013-02-05

Visos naujienos

© 2011-2025 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple