Kauno bendruomenių centrų asociacija

Išvyka į Kėdainių ir Radviliškio kaimo bendruomenes (II dalis)

Alksnėnų bendruomenės centras įsikūręs Alksnėnų kaime, kuriame gyvena 135 gyventojai. Teminio kaimo kryptis – poilsis kaime, gamtoje, žolininkystė, žvakių gamybos edukacinė programa. Susitikimo metu Alksnėnų BC pirmininkė S. Martūzienė ir aktyvo moterys papasakojo apie kaimo pavadinimo atsiradimą, pavaišino puikiais sūriais, serbentų gira, parodė pačių surinktas liepų vantas ir žolelių arbatas, sukurtus rankdarbius. Bendruomenės centras glaudžiasi rekonstuotuose pagal KPF ir Leader programų projektą bendruomenių namuose, kurie kartu yra ir kultūros centras. Bendruomenės centro tikslas – išlaikyti Alksnėnų kaimą, apsaugoti nuo išnykimo tautines tradicijas ir amatus, sukurti patrauklią aplinką.

Radviliškio rajone aplankėme dvi kaimo bendruomenes: Baisogalos miestelio ir Mankiškių.
Apie Radviliškio kaimo bendruomenes ir jų vykdomus projektus papasakojo Radviliškio VVG pirmininkas, Radviliškio r. Tarybos narys V. Januševičius. Radviliškio rajone veikia 40 bendruomenių, tarybos nutarimu yra įsteigtas NVO rėmimo fondas, bendruomenių projektams 10 procentų skiria rajono savivaldybė. Yra pateiktas pasiūlymas kaimo bendruomenių projektams remti skirti 16 proc., kas užtikrins praktiškai visų projektų programinį finansavimą. Rajono bendruomenių 2014-2020 metų projektų prioritetai teikiami verslo, sporto ir kultūros vystymui. Baisogalos miestelio bendruomenė vykdo socialinių paslaugų (verslo) projektą Senelių namai. Jie kuriami Baisogalos ligoninėje, vienu metu čia galės gyventi 19 senelių, bus sukurtos 8-9 darbo vietos. Projekto vertė – 250 tūkst. Lt. Kitas projektas, kurį apžiūrėjome – Baisogalos miesto aikštės sutvarkymas. Jo vertė 1,8 mln. Lt. Aikštė sutvarkyta, pasodintos gėlės, išgrysta trinkelėmis.Kiti projektai, kuriuos apžiūrėjome – tai senojo Baisogalos baseino pastato rekonstrukcija, įrengiant jame dvi sporto aikšteles tenisui ir kitoms sporto šakoms. Šalia pastato įrengti dar du sporto aikštynai: vienas skirtas teniso kortams, kitas – krepšiniui, futbolui ir kt. Šiemet papildomai skirta 30 tūkst Lt aplinkos prie sporto salės ir aikštynų sutvarkymui. Tačiau mus nustebino, kad bendruomenių asociacija rajone numatyta kurti tarybos projektu, o ne kylant iniciatyvai iš pačių bendruomenių.

Apsilankę Mankiškių bendruomenėje, apžiūrėjome bendruomenės jėgomis įrengtą parką ir tvenkinį. Kaip pasakojo bendruomenės pirmininkė Z. Augienė, daugelį gerbūvio darbų atliko patys mankiškiai savo jėgomis: iškirto medžius ir krūmus, nusausino pelkę, įrengė tvenkinį, šalia jo pastatė suolus ir sūpynes, pasodino gėles ir mėdelius. Nors bendruomenė naujai susikūrusi ir labai sunkiai vykdė projektą, jo rezultatai labai gražūs ir akivaizdūs, čia praleisti laisvalaikį ir pasimaudyti tvenkinyje atvažiuoja aplinkinių miestelių ir Radviliškio gyventojai. Mankiškyje gyvena 254 gyventojai, bendruomenei priklauso 94. Bendruomenė organizuoja ir švenčia Žolinę, bendruomenės šventę, kas du metai organizuoja kaimo gyventojų susitikimus, renkama kaimo istorija, iš Mankiškių kilęs kalbininkas Baltramaitis.

Šiaulių rajono Bubių bendruomenėje mus pasitiko pirmininkas A. Milašauskas, Bubių seniūnijos seniūnas, bendruomenės aktyvas. Jie papasakojo apie Bubiuose KPF ir Leader programų lėšomis įrengtą parko aikštę, dėl kurios 2 metus kovojo su Kultūros paveldu. Aikštė išgrysta akmens trinkelėmis, pastatyti šviestuvai, suolai, vėliavų stiebai, įsigyti žiūrovų suolai. Aikštėje vyksta bendruomenės šventės. Bubių bendruomenė neturi bendruomenės namų, glaudžiasi seniūnijos pastate, kuriame yra ir kultūros centras. Bubių bendruomenė labai aktyvi aplinkosaugos srityje, apgynė prie Dubysos užtvankos įrengtą pliažą, prižiūri, kiek įmanoma, kartu su seniūnija Bubių piliakalnį, kuris įtrauktas į Unesco kultūros paveldo sąrašą. Bubių seniūnas papasakojo ir apie nevienareikšmę padėtį su Šiaulių rajono valdinininkais, sprendžiant Bubių problemas. Asociaciją Bubių bendruomenė sudaro 85 nariai, pagrindinės lėšas, kaip ir kitose bendruomenėse, sudaro nario mokestis, parama ir du procentai iš GPM.
Kelonę baigėme pavaišinti garsiąja Bubių „medžiotojų šiurpa“, sriuba, kurios receptą ne viena kelionės dalyvė išprašė pas virėją.




2013-07-22

Visos naujienos

© 2011-2025 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple