Kauno bendruomenių centrų asociacija

Klaipėdos ir Kretingos kaimo bendruomenių projektai

Rugpjūčio 23 d. gausus būrys Lietuvos bendruomenių organizacijų ir rajonų vietos veiklos grupių vadovų ir aktyvo aplankė Klaipėdos ir Kretingos rajonų kaimo bendruomenes, kuriose susipažino su jų vykdomais projektais iš Leader ir Kaimo plėtros fondų.
Aplankytos Klaipėdos rajono Judrėnų, Vėžaičių ir Kunkių kaimo bei Kretingos r. Senosios Ipilties kaimo bendruomenės.
Judrėnų S. Dariaus bendruomenės pirmininkė V. Norvilienė papasakojo apie bendruomenę ir jos veiklą, o Judrėnų seniūnas papasakojo Judrėnų kaimo atsiradimo istoriją ir apie senąją medinę bažnyčią, kuri viena iš vertingiausių Lietuvos medinės architektūros pavyzdžių. Judrėnų seniūnija yra mažiausia Klaipėdos rajone. Bendruomenė šiuo metu rekonstruoja daugiafunkcinius bendruomenių namus, kurie bus pritaikyti visiems kaimo gyventojų gyvenimo atvejams juose bus įrengta virtuvė tradiciniams valgiams ruošti. Projekto vertė - 400 tūkst. Lt. Rekonstruojami namai turi istorinio paveldo statusą ir buvo didelė rizika juos rekonstruoti, nes ypač sunku buvo rasti rangovus. Tačiau užsispyrę žemaičiai nepasidavė, įdėjo daug savo darbo ir metų pabaigoje numato atidaryti bendruomenių namus. Judrėnuose iš Leader, ŽŪM ir KP fondų projektų lėšų yra įrengtas sporto aikštynas, vaikų žaidimų aikštelė ir aikštelė dviratininkams, nupirkta virtuvės ir kita įranga. Pastatas panaudos būdu  gautas iš Judrėnų klebonijos. Gyvenvietėje gyvena apie 550 gyventojų. Judrėnai garsūs savo kaimo kapela, kuriai koncertuojant atnaujintame 200 vietų kultūros centre ir Klaipėdos rajone, bilietai būna išpirkti. Judrėnai garsūs ir savo žemaičių kulinarinio paveldo valgiais, kuriais buvome pavaišinti po ekskursijos Stepono Dariaus tėviškėje.
Vėžaičių bendruomenėje mus pasitiko pirmininkas V. Gedvilas ir Klaipėdos "Pajūrio krašto" VVG projektų vadovė R. Damulienė. Ji pristatė Klaipėdos kaimo bendruomenių projektų veiklą, jų kryptis ir šiais metais vykdomus projektus. Kaimo bendruomenių projektų kryptys apima verslumo skatinimo ir įvairių, t. t. ir sveikatingumo bei slidinėjimo, paslaugų teikimo sritis, amatų ir kulinarinio paveldo išsaugojimą ir vystymą kaimo vietovėje, siūlomos edukacinės programos, atnaujinami pastatai ir kt. Yra projektai skirti specialiai jaunimui. Iš viso šiuo metu vykdoma daugiau kaip 30 projektų už daugiau kaip 8 mln. Lt.
Vėžaičių bendruomenės pirmininkas papsakojo apie 2013 metų liepos 26 dieną Vėžaičiuose atidarytą modernų konferencijų centrą, skirtą tarptautinių konferencijų, mokymų bei seminarų organizavimui. Tai - visuomeninės organizacija Vėžaičių bendruomenės sėkmingai įgyvendino vietos veiklos projekto „Vėžaičių konferencijų centro įkūrimas“ rezultatas. Projekto vertė - 400 tūkst Lt. Dar 50 tūkst. Lt bendruomenė įnešė savo savanorišku darbu - buvo organizuota apie 17 talkų, kuriose pastatas buvo paruoštas rekonstrukcijai. Talkos labai suartino ir sutelkė bendruomenės žmones, ir tuo jie labai didžiuojasi. Konferencijų centras įrengtas Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vėžaičių filiale, sudarius sutartį su Lietuvos žemdirbystės centru Dotnuvoje. Šiame pastate taip pat įsikūrė medicinos punktas ir bendruomenės administracinės patalpos, įrengta jauki kavinukė bei dvi konferencijų salės, kurias galima išsinuomoti. Jose yra visa naujausia įranga.
Mus miestiečius ypač sudomino Kunkių bendruomenė, esanti šalia Karklės. Tai miestiečių gyvenvietė, kuri susivienijo į bendruomenę, įsijungė į kaimo bendruomenių veiklą ir "Pajūrio krašto" VVG padedama iš Leader projektų įrengė teniso aikštyną ir dabar vykdo projektą "Menų kalvė", kurioje gyvenvietėje gyvenantys žmonės ir vaikai bus mokomi įvairių meno rūšių. Mokins patys gyvenvietėje gyvenantys menininkai. Kunkių bendruomenė galėtų būti pavyzdžių, kaip galima susitvarkyti aplinką miesto rajonuose, įrengiant įvairias aikšteles, tvarkant aplinką ir rūpinantis laisvalaikiu.
Paskutinė bendruomenė, kurią aplankėme - Senosios Ipilties kaimo bendruomenė, veikianti Kretingos rajone, prie Darbėnų. Ši bendruomenė rūpinosi Senosios Ipilties piliakalnio ir jo aplinkos sutvarkymu. Norėdama išsaugoti istorinį piliakalnį ir šalia jo esančią aplinką, bendruomenė įrengė rekreacinę zoną, skirtą gyventojų poilsiui, vaikų žaidimų aikštelę, stendus, takus, mašinų stovėjimo aikštelę ir gražią estradą. Bendruomenė, pradėjusi vykdyti projektą, buvo skaudžiai nubausta paminklosaugininkų, nes netyčia atkasė akmenį, ant kurio buvo operuojami senieji piliakalnio gyventojai. Tačiau lipant į kalną, negali atsistebėti ten gyvenančių žmonių išmone ir kūrybingumu: takais, medžio ir nendrių bei šiaudų skulptūromis. Šiaudų skulptūras sukūrė į Ipiltę atsikėlusi moteris, kuri išsigydžiusi nuo priklausomybės ligų, atrado savyje kūrybos gyslelę.
Šioje kelionėje važiavo ir trys asociacijos atstovai bei LVBOS pirmininkas A. Račkauskas. Kelionę filmavo ir LRT laidos "Kaimo akademija" vedėja L. Pilipavičienė.
Kelionė buvo finansuojama LVBOS SADM Bendruomenių organizacijų asocijuotų struktūrų projekto Nr. BOAP1-3 projekto lėšomis. 




2013-08-26

Visos naujienos

© 2011-2024 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple