Konkursas "Jaunimas Kaunui"
Gerbiami jaunimo organizacijų atstovai,
Kauno bendruomenių centrų ir jaunimo rėmimo fondo taryba skelbia 2006 m. jaunimo iniciatyvų programos konkursą “Jaunimas Kaunui”. Tikimės, kad Kauno miesto savivaldybė, remdama Jūsų iniciatyvas ir veiklą, prisidės prie jaunimo pilietiškumo ir aktyvumo skatinimo, savarankiškos ir atsakingos veiklos, sprendžiant miesto bendruomenės ir ypač jaunuomenės problemas.
Su programos “Jaunimas Kaunui” nuostatais bei reikalavimais galima susipažinti Interneto svetainėje www.kaunas.lt. Taip pat šiais metais reikės pildyti bendrą paraiškos formą, kurią galite rasti adresu: www.kaunas.lt arba www.kaunostalas.lt. Kilus klausimams prašome skambinti tel.: 424067 ar parašyti laišką el.paštu: ramunasm@kaunas.sav.lt
Paraiškos turi būti atneštos į Kauno miesto savivaldybę (adresas: 312 kab., Laisvės al. 96, Kaunas) iki 2006 m. balandžio 12 d. 16.00 val. arba gautos registruotu paštu su žyma, kad paraiškos išsiųstos iki 2006 m. balandžio 10 d. (imtinai).
Pagarbiai,
Fondo pirmininkas
Andrius Kupčinskas
Jaunimo iniciatyvos programos “Jaunimas Kaunui” 2006 m. nuostatai
Aktyvus jaunimo dalyvavimas visuomenės gyvenime stiprina demokratijos plėtrą. Šia programa siekiama skatinti jaunimo ir jaunimo organizacijų iniciatyvą, savarankišką ir atsakingą veiklą sprendžiant miesto bendruomenės, o ypač jaunų asmenų problemas.
Fondo lėšos suskirstytos į keturias paprogrames, kurioms skiriamas procentinis finansavimas nuo viso biudžeto:
- Jaunimo iniciatyvos (25%)
- Jaunimo veikla (40%)
- Jaunimo veiklos kokybės gerinimas (25%)
- Jaunimo organizacijų veiklos koordinavimas ir plėtra (10%)
JAUNIMO INICIATYVOS
Tai projektai, kuriuos sugalvoja, įgyvendina ir įvertina patys jauni žmonės. Dalyvavimas paprogramėje „Jaunimo iniciatyvos“ padeda jauniems žmonėms pasijusti Kauno piliečiais, prisidėti prie Kauno miesto puoselėjimo. Tuo pačiu, jauni žmonės, įgyvendindami Jaunimo iniciatyvas, įgyja asmeninių, socialinių ir kitų kompetencijų, ugdosi bendravimo ir bendradarbiavimo, darbo komandoje įgūdžius, savarankiškumą, atsakingumą, kūrybiškumą, verslumą.
Kas yra jaunimo grupės iniciatyva?
Jaunimo grupės iniciatyva yra projektas, sukurtas ir įgyvendintas jaunuolių grupės. Tokie projektai pasižymi naujovišku požiūriu į vietos bendruomenės gyvenimą bei problemas. Iniciatyvinės grupės narių amžius turi būti nuo 14 iki 29 metų. Grupės dydis nuo 4 iki 30 asmenų.
Kas gali teikti paraiškas?
Jaunų žmonių (14-29 metų) grupės, gyvenančios Kauno mieste. Grupę turi sudaryti bent 4 asmenys. Iniciatyvinė grupė gali teikti projektą tik per nevyriausybinę organizaciją. Todėl vykdytojai turi susisiekti su organizacija, kuri sutiktų padėti projektą administruoti ir suteiktų savo organizacijos biudžetinę sąskaitą.
Mažiau galimybių turintys jauni žmonės yra pagrindinė šios paprogramės tikslo grupė.
Bendrieji projekto kriterijai:
Grupė, planuodama savo iniciatyvos projektą, turi atsižvelgti į šiuos kriterijus:
- Trukmė. Grupės iniciatyva turi baigtis iki 2006 m. gruodžio 31 d.
- Tikslai. Paraiškoje turi būti pateiktas aiškus ir išsamus projekto tikslų aprašymas. Siekiami tikslai turi atitikti dalyvaujančio jaunimo interesus bei lūkesčius.
- Kauno miesto puoselėjimas. Grupė turi nurodyti, kaip planuojamas projektas padės jiems geriau spręsti savo problemas Kauno mieste. Projektas turi suteikti galimybę jauniems žmonėms pasijusti Kauno miesto piliečiais.
- Mokymasis iš patirties. Projektas turi suteikti jauniems žmonėms mokymosi iš patirties galimybę.
- Poveikis vietos bendruomenei. Projektas turėtų sietis su vietos bendruomene. Ypač skatinamas vietos valdžios, verslo ar kitų vietinių organizacijų dalyvavimas bei parama (finansinė ir kitokia).
- Naujoviškumas. Projektas turėtų pateikti naują požiūrį į vietos bendruomenę, jos gyvenimą ar problemų sprendimą.
- Programa / veiklos grafikas. Viena svarbiausių dalių paraiškoje yra gerai struktūruota projekto įgyvendinimo programa ar laiko grafikas. Svarbu, kad į iniciatyvos įgyvendinimą būtų įsitraukę visi iniciatyvinės grupės nariai. Dar vienas svarbus dalykas – bendra veikla ir bendras kūrybinis procesas projekto metu.
- Vertinga patirtis. Projekto idėja galėtų tapti geru pavyzdžiu ar net modeliu kitoms jaunimo grupėms Kauno mieste.
- Pasirengimas projektui. Prieš pateikdami paraišką iniciatyvinės grupės nariai turi suplanuoti veiklos programą. Pasirengimo etape juos gali konsultuoti jaunimo darbuotojas / konsultantas. Labai svarbu, kad projektą rengtų ir įgyvendintų patys jauni žmonės.
- Įvertinimas. Nuo pat pradžių turi būti suplanuota, kaip vyks projekto poveikio įvertinimas.
Kaip projektas finansuojamas?
Maksimali skiriama subsidijos suma - 3000 Lt.
PARAIŠKOS VERTINIMO KRITERIJAI
Formalūs kriterijai:
Dalyvių amžius – projekte turėtų dalyvauti jaunimas nuo 14 iki 29 metų.
Iniciatyvinė grupė - paraiškas pateikti gali jaunimo organizacijos ar jaunimo grupės, susibūrusios specialiai šiam projektui. Individualios iniciatyvos neremiamos.
Vadovai – projekte gali dalyvauti jaunimo lyderiai ar vadovai, padedantys jauniems žmonėms įgyvendinti jų idėjas.
Mažiau galimybių turinti jaunimas – ypatingas dėmesys bus skiriamas projektams, kuriuose dalyvaus jaunimas turinti mažiau galimybių (socialine / ekonomine prasme).
Projekto trukmė ir datos – projektas gali trukti iki 10 mėnesių, įskaitant ir pasiruošimo projektui etapą. Projektas turi vykti nurodytu metu.
Finansavimas:
Bendrieji principai – programos „Jaunimas Kaunui“ paprogramė „Jaunimo iniciatyvos“ siekia skatinti ir plėtoti jaunų žmonių bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, savarankiškumą, kūrybiškumą ir verslumą socialinėje, pilietinėje bei kultūrinėje veikloje.
Turinio kriterijai:
Bendrieji tikslai – projektas prisideda prie jaunų žmonių savarankiškumo, iniciatyvumo, kūrybiškumo ugdymosi.
Specifiniai tikslai – projektas atspindi jaunų žmonių interesus bei lūkesčius, aiškiai įvardija, ko jie tikisi pasiekit.
Mokymasis iš patirties – projekto metu įgyta patirtis bus svarbi tolesniam jaunų žmonių asmeniniam ir profesiniam tobulėjimui.
Metodika:
Savarankiškumas – projektą inicijuoja, kuria, vykdo ir kontroliuoja patys jauni žmonės.
Vietinis kontekstas – projektas atsiradęs dėl vietos bendruomenės poreikio bei skatina bendradarbiavimą tarp vietos partnerių.
Poveikis – projektas naudingas ne tik tiesiogiai jame dalyvaujančiam jaunimui, bet ir kitiems.
Organizavimas:
Projekto planas – programa yra gerai subalansuota, atitinka projekto tikslus, temą, dalyvių poreikius ir interesus.
Praktinis pasiruošimas – praktinis pasiruošimas yra pakankamas, kad leistų sėkmingai įgyvendinti veiklos planą.
Vadovo būtinumas – būtina vadovo pagalba ir konsultacijos projektą įgyvendinančiai komandai.
Perimamumas – projektas gali pasitarnauti kaip modelis kitoms Kauno miesto jaunimo grupėms.
Finansai:
Papildomas finansavimas – projekto organizatoriai / dalyviai stengiasi rasti [papildomų finansavimo šaltinių iš vietos partnerių.
Biudžeto pagrįstumas – Biudžetas atitinka projekto tikslus ir veiklos programą.
Prioritetas – prašoma suma atitinka paraiškoje pateikto projekto siūlytino prioriteto sumą.
JAUNIMO VEIKLA
Programa skirta Kauno miesto jaunimo organizacijoms ir organizacijoms dirbančioms su jaunimu, kurios vykdo kryptingą ir ilgalaikę veiklą, sprendžiančią Kauno miesto jaunimo problemas ir siekiančią sudaryti sąlygas formuotis jauno žmogaus asmenybei bei jo integravimuisi į visuomenės gyvenimą.
Kas yra jaunimo veikla?
Tai jaunimo organizacijų veikla, kuria siekiama ugdyti sąmoningą asmenybę, gebančią atsakingai ir kūrybingai spręsti savo problemas ir aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime, taip pat plėtoti jaunų žmonių socialinę kompetenciją, prisidėsiančią prie jų sėkmingos integracijos į visuomenę ir darbo rinką.
Jaunimo veiklos požymiai: skirta jaunimui nuo 14-29 m.; vykdoma laisvalaikio metu; siekiant jaunimo savanoriško dalyvavimo; užtikrinant pedagoginį palydėjimą (neformalų ugdymą);
Kas gali teikti paraiškas?
Jaunimo organizacijos ir nevyriausybinės su jaunimu dirbančios organizacijos, kurios mažiausiai metus dirba su jaunimu.
Bendrieji projekto reikalavimai
Konkursui teikiami projektai turi siekti kokybiško rezultato (produkto), kuris atspindėtų dalyvių įgytą kompetenciją ir praktinį jos pritaikymą. Svarbu, kad toks rezultatas būtų sudedamoji projekto dalis, kurioje projekto dalyviams tektų svarbiausios iniciatyvos, reikėtų jų kūrybingumo ir aktyvaus dalyvavimo. Pageidautina, kad teikianti paraišką organizacija siektų užtikrinti šio rezultato išliekamąją vertę ir vykdytos veiklos tęstinumą.
Galimi įgyvendinamų projektų rezultatai: sustiprės jaunimo organizacijos, plėsis jų veikla, atsiras nauji projektai sprendžiantys jaunimo užimtumo problemą, į jaunimo veiklą įsijungs daugiau žmonių, bus apmokomi savanoriai jaunimo lyderiai ir vadovai – organizacijose augs žmogiškasis potencialas, Bus įgyvendinami prevenciniai projektai.
Projekte turi būti numatomas bendradarbiavimas su kitomis tiek valstybinėmis, tiek nevyriausybinėmis, tiek privačiomis pelno organizacijomis, dirbančiomis projekto naudingoje srityje. Paraiškoje turi būti aiškiai įvardintas esamas ar numatomas bendradarbiavimas.
Projekto rezultatai turi būti naudingi Kauno miesto bendruomenei ir pristatyti plačiajai visuomenei.
Konkursui teikiamuose projektuose sporto varžybų, kultūros ir meno renginių, politinių ir religinių renginių, akademinių ir profesinių žinių ir patirties įgijimui skirtų renginių organizavimas gali būti naudojamas kaip priemonė konkurso grupėse formuluojamiems tikslams pasiekti, tačiau negali būti pagrindiniu programos tikslu, uždaviniu ir rezultatu.
Šios paprogramės projektai turi būti:
1. Naujų projektų kūrimas, ieškant naujų būdų jaunimo problemų sprendimui;
2. Sėkmingų tęstinių programų tobulinimas ir įgyvendinimas, siekiant įtraukti kuo daugiau naujų dalyvių;
3. Savanorių jaunimo vadovų parengimas veiklai ir jų palaikymas
4. Prevencinės programos, siekiant įtraukti mažesnes galimybes turinčius jaunus žmones.
Kaip projektas finansuojamas?
Maksimali skiriama subsidijos suma gali būti 7000 Lt
PARAIŠKOS VERTINIMO KRITERIJAI
Formalūs kriterijai:
- Dalyvių amžius ir profilis atitinka paprogramės tikslo grupę.
- Dalyvių atranka – projekto dalyviai atrinkti remiantis aiškiais kriterijais bei motyvacija.
- Biudžetas: papildomas finansavimas – projekto organizatoriai / dalyviai stengiasi rasti papildomų finansavimo šaltinių. Biudžeto pagrįstumas – biudžetas atitinka projekto tikslus ir programą. Išlaidų detalizavimas – prašoma suma yra detalizuota.
Turinio kriterijai:
- Problemos aktualumas Kauno miestui;
- Projektas parengtas bei tikslinė grupė pasirinkta pagal realų poreikį;
- Pasirinktos projekto įgyvendinimo priemonės/ metodai padės įgyvendinti išsikeltus tikslus;
- Laukiamų rezultatų konkretumas;
- Savarankiškumo skatinimas – projektą inicijuoja, kuria, vykdo ir kontroliuoja patys jauni žmonės;
- Dėmesys projekto įvertinimui;
- Bendradarbiavimas – projektas sieks dalintis darbo su jaunimu metodais bei patirtimi tarp įvairių grupių ir organizacijų, skatins bendradarbiavimą tarp vietos partnerių;
- Projekto veiklos programa – veiklos ir renginio dienų programa yra gerai subalansuota, atitinka projekto tikslus, dalyvių poreikius ir interesus;
- Vadovų komanda – vadovų komanda parinkta atsižvelgiant į temą, veiklą, mokymo metodus;
- Naudingumas – projektas gali pasitarnauti kaip modelis kitoms Kauno miesto jaunimo grupėms.
JAUNIMO VEIKLOS KOKYBĖS GERINIMAS
Ši paprogramė jaunimo organizacijoms suteikti galimybę gauti naujų žinių, įgyti kompetencijos bei patirties mokymų, seminarų, konferencijų metu. Taip pat tai puiki proga jaunimo organizacijoms ugdyti naujus lyderius bei stiprinti žmogiškąjį potencialą.
Kas yra jaunimo veiklos kokybės gerinimas?
Tai projektai, kuriais siekiama:
a) skatinti naujoves ir jaunimo vadovų augimą jaunimo organizacijose;
b) prisidėti prie jaunimo politikos Kauno mieste tikslų ir siekių įgyvendinimo;
c) prisidėti prie Kauno jaunimo politikos skatinimo ir stiprinimo;
d) remiant informacijos, bendradarbiavimo ir mokymų renginius, prisidėti prie kitų programos „Jaunimas Kaunui“ paprogramių plėtros.
Kas gali teikti paraiškas?
Paraiškas gali teikti jaunimo organizacijos ir kitos su jaunimu dirbančios nevyriausybinės organizacijos.
Bendrieji projekto reikalavimai
Šios paprogramės projektai turi būti:
1. Praktinio darbo patirties pasidalinimas
Susitikimai, seminarai, kurių metu jaunimo darbuotojai keičiasi patirtimi ir įgyja įgūdžių, reikalingų organizuojant jaunimo veiklos projektus.
2. Mokymo seminarai
Mokymo kursų tikslas – padėti visiems, dirbantiems su jaunimu, įgyti aukštesnio lygio žinių apie jaunimo politiką ir įgūdžių, reikalingų jaunimo veiklos Kauno mieste kokybės gerinimui.
3. Jaunimo informavimas - informacinės ir mokomosios medžiagos, susijusios su jaunimo veikla ir jaunimo politika Kauno mieste kūrimas, gamyba ir naujoviški parengtos medžiagos sklaidos būdai.
Laukiami rezultatai – tobulės jaunimo vadovų projektų organizavimo įgūdžiai, gilės jaunimo politikos ir jaunimo veiklos išmanymas, darbo su jaunais žmonėmis kompetencija (žinios, įgūdžiai, vertybinės nuostatos); Bus parengta ir platinama informacinė ir mokomoji medžiaga, susijusi su jaunimo veiklos kokybės gerinimu, vyks vertingos patirties mainai, prieinamesnė informacija mažiau galimybių turintiems jauniems žmonėms, kokybiškesni ir naujoviški bendradarbiavimo projektai. Gerės visuomenės informavimas apie jaunimo politiką ir veiklą
Kaip projektas finansuojamas?
Maksimali skiriama subsidijos suma gali būti 6000 Lt.
PARAIŠKOS VERTINIMO KRITERIJAI
Formalūs kriterijai:
Dalyvių amžius ir profilis – šios paprogramės projektai yra atviri jaunimo darbuotojams, mokymų vadovams, konsultantams, patarėjams, projektų vadovams, jaunimo lyderiams, valstybinių institucijų darbuotojams, atsakingiems už jaunimo reikalus jaunų žmonių grupėms bei visiems besidomintiems bei dirbantiems su jaunimu. Šios paprogramės projektuose gali dalyvauti vyresni nei 29 metų asmenys.
Grupės veikla – paraišką pateikti gali Kaune esančios jaunimo ar su jaunimu dirbančios organizacijos bei jaunimo grupės. Individualios iniciatyvos neremiamos.
Jauni žmonės, turintys mažiau galimybių – ypatingas dėmesys bus skiriamas projektams, kurie turės poveikį jauniems žmonėms, turintiems mažiau galimybių.
Projekto trukmė ir datos – projektas turi vykti nurodytu metu.
Finansavimas – fiksuota suma 1 žmogui/1 dienai ,maitinimui ir nakvynei.
Bendrieji principai – projektas turi prisidėti prie kokybiškos jaunimo veiklos plėtojimo, siekiant ugdyti jaunų žmonių savarankiškumą, kūrybiškumą, verslumą, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius.
Ryšys su kitomis paprogramėmis – ypatingas dėmesys bus skiriamas projektas, susijusiems kitomis Kauno jaunimo fondo paprogramėmis.
Turinio kriterijai:
Bendrieji tikslai – projektas leis jaunimo darbuotojams ar asmenims, dirbantiems su jaunimu ir besirengiantiems organizuoti jaunimo veiklos projektus įgyti praktinių darbo su jaunimu žinių ir įgūdžių, susipažinti su darbo metodais.
Specifiniai tikslai – projektas atspindi jaunimo darbuotojų interesus bei lūkesčius, aiškiai įvardija, ko tikimasi pasiekti mokymų ir kitų renginių metu.
Laukiami rezultatai – projektas prisidės prie kitų Kauno Jaunimo fondo remiamų projektų kokybės gerinimo.
Mokomasis aspektas ir metodika
Adekvatumas situacijai – projektas parengtas bei tikslinė grupė pasirinkta pagal realų poreikį.
Pasiruošimas ir įvertinimas – vadovų komanda ypatingą dėmesį skiria parengiamajam projekto etapui bei įvertinimui.
Bendradarbiavimas – projektas sieks dalintis darbo su jaunimu metodais bei patirtimi tarp įvairių grupių ir organizacijų, skatins bendradarbiavimą tarp vietos partnerių.
Organizavimas
Projekto veiklos programa – veiklos ir renginio dienų programa yra gerai subalansuota, atitinka projekto tikslus, dalyvių poreikius ir interesus.
Dalyvių atranka – projekto dalyviai atrinkti remiantis aiškiais kriterijais bei motyvacija organizuoti jaunimo veiklos projektus.
Vadovų komanda – vadovų komanda parinkta atsižvelgiant į temą, veiklą, mokymo metodus, sugebėjimą dalintis patirtimi.
Finansai
Papildomas finansavimas – projekto organizatoriai / dalyviai stengiasi rasti papildomų finansavimo šaltinių.
Biudžeto pagrįstumas – biudžetas atitinka projekto tikslus ir programą.
Išlaidų detalizavimas – prašoma suma yra detalizuota.
JAUNIMO ORGANIZACIJŲ VEIKLOS KOORDINAVIMAS IR PLĖTRA
Paprogramė skirta regioninėms jaunimo organizacijų taryboms, veikiančioms regioniniame lygmenyje. Organizacija teikianti paraišką į šią paprogramę turėtų užsiimti jaunimo organizacijų interesų identifikavimu; jaunimo politikos nacionaliniame, regioniniame lygmenyse formavimu bei įgyvendinimu, konstruktyviu bendradarbiavimu su savivaldybės institucijomis, vykdant veiklą jaunimo ir jaunimo nevyriausybinių organizacijų interesų atstovavimo srityje bei teikti konsultavimo ir informavimo paslaugas jaunimo organizacijoms.
Kas yra jaunimo organizacijų veiklos koordinavimas ir plėtra?
Veiklos programos turinyje turi atsispindėti šios sritys:
ü jaunimo organizacijų interesų identifikavimas, jaunimo politikos nacionaliniame, regioniniame lygmenyse formavimas bei įgyvendinimas;
ü