Kauno bendruomenių centrų asociacija

Bendruomenių patirtis ES valstybėse

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybės salėje įvyko Vilniaus bendruomenių atstovų susitikimas su Europarlamentaru Justu Paleckiu, LR Seimo nariais, vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės atstovais. Susitikimo tema - Bendruomenių darbo patirtis ES valstybėse.
Susitikime apie Švedijos bendrijų ir bendruomenių patirtį pasakojo švedas žurnalistas, vertėjas, dokumentinių filmų kūrėjas, filologas ir teologas švedas Jonas Ohmanas, jau 20-mt metų gyvenantis Lietuvoje. Švedijos bendruomenės skaičiuoja jau šimtmetį, demokratijos atžvilgiu viena pirmaujančių Europoje. J. Ohmanas siūlė atsigręžti į namų bendrijas ir jose taikyti bendruomeninės veiklos patirtį bei kelti į ją kai kurias socialines paslaugas. Jis taip pat pažymėjo, kad Lietuvoje didžiausia problema yra neformalus problemų sprendimas, "apėjimas", formalių ir neformalių santykių sąsajos.
Apie Dublino bendruomenes pasakojo KBCA administratorė m. Bindokaitė, kuri rugsėjo - spalio mėn. buvo Dubline, dalyvaudama bendrame Kauno "Senjorų iniciatyvų centro" ir Airijos organizacijos "Age Action" senjorų savanorystės projekte "Jokių ribų su IT", domėjosi senjorų savanoriškos veiklos bei bendruomenių darbo patirtimi. Ji papasakojo apie Dublino bendruomenių organizacijas ir valstybės bei Dublino miesto paramą joms.
Apie bendruomenes, jų diskriminacinę padėtį bei skurdžią teisinę bazę pažymėjo ir Seimo narys J. Požėra. Jo nuomone, bendruomenės turi tapti žymiai aktyvesnės socialinių paslaugų srityje. 
Panašiai savo kalboje pasisakė ir Seimo narys D. Jankauskas. Jis pažymėjo, kad būtina įgyvendinti subsidiarumo principus, pristatė naująjį, ką tik jo užregistruotą įstatymo projektą "Vietos bendruomenių savivaldos politikos pagrindų įstatymą".
LVBOS pirmininkas A. Račkauskas pažymėjo, kad bendruomenių organizacijos atsirado panaikinus pirmąją savivaldos pakopą - vietos savivaldą. Todėl būtina didinti bendruomenių organizacijų paramą ir finansavimą, būtina steigti savivaldybėse bendruomenių darbuotojų etatus, labai svarbu Vilniaus strategijoje neišbraukti paramos bendruomenių organzacijoms, kas, deja nelabai sekasi.
Vilniaus Fabijoniškių bendruomenės pirmininkas E. Misiulis pažymėjo, kad Vilniuje būtina išlaikyti seniūnijas ir steigti 15 Vilniaus rajonų Bendruomenių namus. Jis taip pat, kaip ir J. Požėra, nurodė, kad kitos NVO pasiima didžiąją dalį finansavimo lėšų, palikdamos bendruomenių organizacijas praktiškai be jokio finansavimo. Būtina stiprinti jų įtaką ir atskirti jas nuo kitų NVO.
V. Pilėnas, Vilniaus sav. socialinių reikalų komiteto pirmininkas taip pat pasisakė, kad būtina tvarkyti bendruomenių teisinę bazę, nes dabartiniame Vietos savivaldos įstatyme miestuose tarybai palikta teisė spręsti seniūnijų naikinimo arba įsteigimo klausimus. Šis komitetas nepritarė ruošiamai pertvarkai Vilniuje - uždaryti seniūnijas.
KBCA pirmininkas R. Navickas pažymėjo, kad kol yra naikinamos seniūnijos miestuose apie jokius subsidiarumo principus negalima kalbėti.
Diskusijoje dalyvavę Vilniuas bendruomenių atstovai pritarė išsakytoms mintims ir paprašė Seimo, vyriausybės narių ir europarlamentaro J. Paleckio įtakoti Vilniaus tarybos sprendimui naikinti seniūnijas, padėti padidinti finansavimą ir spręsti kitus aktualius bendruomenėms klausimus.

2013-11-28

Visos naujienos

© 2011-2024 KBCA. Visos teisės saugomos
Programinis sprendimas: WebTemple