Susitikimas su Radviliškio VVG ir rajono bendruomenėmis
Šiandien grupė Kauno BCA, Vilniaus bendruomenių organizacijų atstovų, LVBOS pirmininkas A. Račkauskas, KBCA pirmininkas R. Navickas, LKBS tarybos pirmininkė G. Burokienė Radviliškio rajono savivaldybėje susitiko su Vietos veiklos grupės aktyvu, seniūnais ir seniūnaičiais pasikeisti gerąja patirtimi, kuriant vietos veiklos grupes, pasikeisti nuomonėmis apie vietos valdžios ir bendruomenių santykius, artėjantį naują ES paramos laikotarpį.
Miesto bendruomenių organizacijoms, artėjančiame 2014-2020 m. laikotarpyje labai svarbus tampa bendruomenių inicijuotos veiklos plėtros grupių (BIVP) kūrimasis, todėl kaimo vietos veiklos grupių patirtis miestiečiams labai svarbi, norint išvengti tų pačių klaidų.
Apie Radviliškio VVG kūrimosi istoriją papasakojo Radviliškio VVG "Radviliškio lyderis" pirmininkė Romualda Rimkuvienė. Ji pažymėjo, kad VVG ir kaimo bendruomenių kūrimosi pradžia 1999 metais buvo labai sunki, Buvo sukviestos visos bendruomenės, valdžios atstovai, seniūnai. Buvo nutarta, kad geriausia VVG sudėtis: daugiau kaip pusė bendruomenių ir NVO, ketvirtadalis vietos valdžios ir verslo atstovų. Per laiką "atsisijojo" nereikalingi dalykai, sukurta ir tobulinta strategija. Dabartiniu metu Radviliškyje veikia 41 kaimo bendruomenė. Savivaldybė suteikia rajono kaimo bendruomenių projektams garantijas, patalpas, aktyviai padeda vykdant projektus. Dabar jau paruošta ir ateinančio laikotarpio strategija.
VVG valdybos pirmininkas Romas Kalvaitis papasakojo ir apie vietos valdžios ir vietos bendruomenių santykius, kurie dabartiniu metu yra stabilūs ir geranoriški. Aktyvi seniūnų veikla ir parama. Tačiau atsirado kitos problemos, kaip žmonių senėjimas, socialiniai klausimai, kuriuos išspręsti nelabai gali padėti ir seniūnijos, ir vietos valdžia ir netgi bendruomenės.
VVG "Radviliškio lyderis" narė, Aukštelkų seniūnijos seniūnė Alma Kubilinskienė papasakojo apie VVG, seniūnijų veiklą, vietos savivaldos padėtį rajone. Dabar Radviliškio rajone yra dar 18 kitų NVO. Per praėjusį laikotarpį įsisavinta lėšų už 9,5 mln. Lt. Vieno projekto vertė vidutiniškai 100-200 tūkst. Lt. Rajone yra 40 seniūnijų. Yra sudarytos seniūnaitijos ir Vietos bendruomenių tarybos. Tačiau daugelio radviliškiečių nuomone, Vietos bendruomenių tarybos yra neveiksnios, dažnai formalios, nedideli pinigai, gaunami pagal Vietos bendruomenių savivaldos programą. Nedidėlės lėšos neleidžia atlikti didesnių darbų. A. Kubilinskienė pažymėjo, kad seniūnaičiai daugeliu atvejų dubliuoja kaimo bendruomenių pirmininkų darbą. A. Kubilinskienė pažymėjo, kad ateinantys metai bus glaudaus bendruomenių ir seniūnijų bendradarbiavimo metai, o tai svarbu gerinant gyvenimo kokybę, veiklos plėtrą.
Apie Lietuvos vietos benruomenių organizacijų sąjungą, jos veiklą, finansines galimybes bei LVBOS požiūrį į vietos savivaldą papasakojo pirmininkas Arimantas Račkauskas. Jis pažymėjo, kad būtina stiprinti vietos bendruomenių savivaldą, išlaikyti seniūnijų ir bendruomenių glaudų bedradarbiavimą. A. Račkauskas paminėjo, kad miesto bendruomenėms labai svarbi ES parama, tačiau dėl kuruojančios ES lėšų skirstymą VRM kaltės iki šiol nežinoma, nei kaip bus skirstomos lėšos, nei kaip formuosime BIVP grupes.
Apie Kauno miesto bendruomenių organizacijas ir asociacijos veiklą, KBCA viziją, strategiją, planus naujam ES paramos etapui papasakojo KBCA tarybos pirmininkas Ramūnas Navickas.
Apie kaimo bendruomenių veiklą ir kryptis 2014-2020 m. papasakojo LKBS pirmininkė Guoda Burokienė. Ji atkreipė dėmesį, kad naujoji strategija ir lėšų skirstymas bus nukreipti verslumo ugdymo, lyderystės aktyvinimo ir socialinių klausimų sprendimo projektams kaimo vietovėse. Pavyzdžiui, lyderystės aktyvinimui, vadybai bus papildomai skiriama 5 proc. programos lėšų. Jau žinoma, kad kaimo bendruomenės gaus apie 400 mln. Lt. Bendruomenių organizacijoms jau dabar aišku, kad reikės kurti Bendruomenių organizacijų įstatymą, nes pradeda kurtis bendruomenės partiniu principu, o tai labai iškraipo ir kompromituoja bendruomeninį judėjimą. Dar viena naujiena yra ta, kad Kultūros ministerija gaus savo atskirą krepšelį, taigi kaimo bendruomenės daug prarado, finansuodamos iš savo projektų įvairių kultūros objektų, kurias vėliau pasiima Kultūros įstaigos, rekonstrukciją.
Susitikimas praėjo labai šiltai, dalyviai prie kavos puodelio gyvai aptarinėjo rūpimus klausimus ir keitėsi nuomonėmis.
2013-12-09
Visos naujienos