Konferencija "Savivaldybių ir NVO bendradarbiavimo stiprinimas"
Šiandien Vilniaus savivaldybės posėdžių salėje įvyko baigiamoji konferencija "Savivaldybių ir NVO bendradarbiavimo stiprinimas". Konferenciją organizavo Labdaros ir paramos fondas "NVO informacijų ir paramos centras". Konferencijoje buvo pristatyti Šveicarijos paramos fondo finansuoto projekto rezultatai, išleista savivaldybių ir NVO bendradarbiavimo metodika bei jos taikymo galimybės, pristatomos keturių savivaldybių patirtys bendradarbiaujant su NVO, ypatingai teikiant dėmesį viešųjų paslaugų teikimo socialinėje, kultūros, sporto, švietimo ir kitose srityse.
Projektas buvo vykdomas keturiose Lietuvos savivaldybėse: Šiaulių, Vilniaus, Molėtų ir Telšių. Šių savivaldybių atstovai pristatė savo savivaldybių bendradarbiavimo su NVO situaciją ir viešųjų paslaugų teikimo praktikos rezultatus. Molėtų atstovas nedalyvavo. Įdomiausia patirtis pasirodė Telšių savivaldybės, labai vaizdžiai parodžiusios savo praktiką ir rezultatus. Visi kalbėtojai pažymėjo, kad vienas iš svarbiausių faktorių, kodėl neperduodamos kai kurios viešųjų paslaugų sritys NVO - tai baimė "prarasti pinigus" ir abipusis nepasitikėjimas.
Konferencijoje NVO teisės instituto valdybos pirmininkas R. Jokubauskas pristatė ir aptarė NVO plėtros įstatymą bei jo įgyvendinimo galimybes savivaldybėse, aptarė savivaldybių NVO tarybų sudarymą, pasiūlydamas kai kuriose savivaldybėse, jei tai įmanoma, tarybas sudaryti, iš dalies reorganizuojant jau esamas jose panašias NVO tarybas ar komisijas.
Apie SADM ir NVO bei bendruomenių bendradarbiavimą teikiant viešąsias paslaugas, kalbėjo ministerijos Bendruomenių reikalų vedėjas A. Kučikas. Jis pažymėjo, kad SADM vykdo daug konkursų, kuriuose finansuojami NVO ir bendruomenės, kai kuriose nedidelėse savivaldybėse vykdomi pilotiniai bendruomenių ir NVO projektai, kuriuose jie teikia viešąsias paslaugas. Kol kas šių paslaugų negalima perduoti visoms norinčioms NVO, nes nėra patirties ir įsitvirtinusios praktikos, yra nelankstūs tarpinstituciniai ir biudžeto sudarymo reikalavimai ir kitos priežastys.
Apie NVO viešųjų paslaugų teikimą: teoriją, praktiką ir realybę labai vaizdžiai papasakojo Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas M. Zakarka. Jis pažymėjo, kad perduodant kai kurių viešųjų paslaugų teikimą NVO, savivaldybės sutaupytų daug lėšų, Lietuvoje yra nemažai labai kompetetingų ir galinčių teikti tokias paslaugas jaunimo organizacijų. Pvz. Skautų ir Šaulių sąjunga - organizuoti vaikų stovyklas, Jaunųjų teisininkų asociacija Elsa - teikti teisines konsultacijas, paminėti Raudonasis Kryžius ir AIESEC.
Apie gero valdymo principus, siekiant efektyvaus NVO ir savivaldybių bendradarbiavimo, kalbėjo Transparency International Lietuva projektų vadovė R. Marazauskaitė. Ji palietė korupcijos aspektus, tarpusavio nepasitikėjimo tarp NVO ir valstybės institucijų priežastis.
Diskusijoje buvo paliesti bendruomenių, ypač Vilniaus, Vietos bendruomenių savivaldos programos vykdymo ir VBT sudarymo, programos finansavimo klausimai, ypač aktyvūs diskusijoje buvo vilniečiai ir Šiaulių bendruomenių atstovai.
Renginį vedė NVO informacijos ir paramos centro direktorius M. Žaltauskas. Jis atsakė į klausimus ir apibendrino konferencijos rezultatus. Konferencijoje dalyvavo ir Kauno miesto savivaldybės atstovai, LVBOS pirmininkas A. Račkauskas bei KBCA, Panevėžio ir Vilniaus bendruomenių asociacijos atstovai.
2014-03-06
Visos naujienos